Poradna

Položit nový dotaz | Vyhledávání
Dotazníkový formulář
Kategorie: Všechny | Dotace | Zateplení domu | Zateplení fasád | Zateplení střechy | Zateplení podkroví | Zateplení oken | Tepelná čerpadla | Izolace
[23.07.2013] Dobrý den, co je to extrudovaný polystyren a na co se používá? (kategorie: Zateplení domu, od: Benda)
Odpověď
Extrudovaný polystyren (také zkratka XPS) má zpravidla tvar desek podobných deskám z klasického polystyrenu (také zkratka EPS). Extrudovaný polystyren je oproti klasickému polystyrenu kvalitnější a také dražší. Polystyren extrudovaný se vyrábí extruzí (extrudovat či extrudování = vytlačování) roztaveného polystyrenu, do kterého se ještě přimíchávají další složky (např. zpomalovače hoření ad.). Přednostmi extrudovaného polystyrenu jsou výborné tepelně-izolační vlastnosti, minimální (téměř žádná) nasákavost a díky tomu i zabraňování vzniku plísní, a v neposlední řadě – vysoká pevnost. Vzhledem k uvedeným vlastnostem se extrudovaný polystyren používá zejména jako tepelná izolace do vysoce zatěžovaných podlah, dále se používá na tzv. obrácených střechách kde je jako izolace střechy zároveň i vrchní vrstvou střechy, dále u tzv. zelených střech, teras apod. Další časté použití je jako izolace do základů. Použití extrudovaného polystyrenu má samozřejmě mnohá další využití, která souvisí s jeho přednostmi - zejména vodě-odolnosti a vysoké pevnosti. Vzhledem k jeho vlastnostem oproti běžnému polystyrenu je jeho vyšší cena jen relativní. Při správné montáži a dodržení technologických postupů jsou vlastnosti a životnost extrudovaného polystyrenu podstatně lepší oproti polystyrenu klasickému.
[05.04.2013] Dobrý den, setkala jsem se poprvé s termínem pěnové sklo. Můžete mi to, prosím, vysvětlit? (kategorie: Zateplení domu, od: Naďa K.)
Odpověď
Izolační pěnové sklo je stavebně izolační materiál, jehož hlavními výhodami jsou: výborné tepelně-izolační vlastnosti, minimální vlhkostní nasákavost, nehořlavost a vysoká pevnost materiálu, díky čemuž se izolační pěnové sklo hodí pro izolaci (téměř) jakékoliv části domu. Další výhodou je snadná recyklovatelnost a tím i šetrnost k životnímu prostředí. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
[15.11.2011] Je nutné stavební povolení pro zateplení rodinného domu? (kategorie: Zateplení domu, od: Muk)
Odpověď
Odpověď na tuto Vaši otázku naleznete níže v dotazu z 18.04.2011.
[20.05.2011] Dotaz ohledně částečného zateplení panelového domu. (kategorie: Zateplení domu, od: Labudková)
Dobrý den, u panelového domu ze 70. let máme vyměněna všechna okna. Chystá se částečné zateplení fasády (tloušťka 12cm) - ale kvůli technickým problémům bez balkónové strany. Střechu zateplovat nebudeme, protože je opravená před 5 lety (ale nezateplená). Jakou úsporu na nákladech na topení v procentech můžeme od tohoto částečného zateplení očekávat? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď
Kolem 40 %.
[03.09.2009] Vyplatí se mi vůbec zateplení domu? Za jak dlouho se mi investice do zateplení vrátí? (kategorie: Zateplení domu, od: BB)
Odpověď
Jednoduchý příklad: pokud průměrná energetická spotřeba rodinného domu je přibližně 50000 Kč za rok a při realizaci optimálního zateplení dosáhneme úspory přibližně 50 %, pak budoucí úspora během 10 let činí 250000 Kč. Samozřejmě je nutné proti této úspoře započíst náklady spojené s realizací zateplení. Ve většině případů se ale investice do zateplení vrátí dříve než do 10 let.